
Godišnja proizvodnja lešnika u Srbiji iznosi oko 2500 tona. Takva proizvodnja ne podmiruje ni 10% godišnjih potreba naše zemlje (konditorske industrije). Prednosti lešnika su što ima višestruku upotrebnu vrednost, što je velika potreba za plodovima ove vrste voća kao i jednostavna tehnologija gajenja. Pri tome treba dodati veliki eksplatacioni period (preko 60-70 godina), visoku manipulativnu vrednost ploda i mogućnost dužeg čuvanja. U mane lešnika spada to što komercijalni prihodi počinju tek od 6-7 godine, te je spor povratak uloženih sredstava i što su ukupni kumulativni prihodi mnogo manji nego kod intezivnih sistema gajenja kruške, trešnje i jabuke. Sa druge strane u lešnik su relativno skromna ulaganja u odnosu na druge voćne vrste, a uzevši u obzir da je cena plodova relativno stabilna , a lešnik kao voćna vrsta deficitarna, proizvodnja lešnika u narednom periodu je preporučljiva.
Pored toga lešnik uspeva i na mestima gde druge voćne vrste ne mogu (na primer u brdskim uslovima, većim nadmorskim visinama, težim zemljištima) itd.
Sorte za intezivnu proizvodnju
Sorte lešnika su izrazito samobesplodne (stranooplodne) zbog čega je potrebno gajiti po 3-4 sorte u zasadu. U našoj zemlji se uglavnom gaje italijanske sorte koje su visokokvalitetne i imaju veoma cenjene plodove. U punom rodu prinos po stablu iznosi 3-10 kg, odnosno 2-3 tone po hektaru. Randman sorti koje se gaje u našoj zemlji iznosi od 40-47%.
Tonda Gentile Romana
- Sazreva početkom septembra
- Plod težak oko2,7 grama
- Randman 45%
- Kvalitetna i rodna sorta
Tonda Gentile Delle Langhe
- Sazreva u II polovini avgusta
- Plod oko 2,3 gr okruglast
- Randman 47 %
- Jezgra je sitna ali vrlo kvalitetna
- Veoma trazena sorta u konditorskoj industriji
Istarski
- Sazreva kraj avgusta,pocetak septembra
- Plod oko 3 gr
- Randman 43%
- Jezgra pogodna i za stonu upotrebu i za industriju
- Vrlo dobro radja
Halski Dzin
- Sazreva krajem avgusta
- Plod krupan 3,5 gr
- Randman 40%
Rimski
- Sazreva sredinom septembra
- Plod krupan 3 gr
- Randman 44-45 %
- Rađa dobro
Uzgojni oblik
Kod lešnika postoje dva uzgojna oblika:
- ŽBUN SA 5-6-7 OSNOVNIH GRANA
- STABLAŠICA U VIDU VAZE
Žbun je prirodni oblik leske. Žbun daje veći rod nego stablo, jer lešnik formiran u vidu žbuna formira veću rodnu površinu, ranije prorodi i daje veće početne prinose.
Razmaci sadnje
Razmaci sadnje za lešnik zavise prevashodno od kvaliteta zemljišta, izabranog sortimenta i mogućnosti navodnjavanja. Na lošijim zemljištima razmaci za lešnik su od:
- 5x3 sa 660 sadnica po hektaru
- 6x3 sa 550 sadnica po hektaru
Dok su na boljim zemljišnim uslovima:
- 5x4 sa 500 sadnica po hektaru
- 5x5 sa 400 sadnica po hektaru
- 6x5 sa 330 sadnica po hektaru
Rentabilnost
Troškovi podizanja zasada lešnika nisu visoki u poredjenju sa ostalim voćnim vrstama, jer na primer troškovi podizanja 1 ha lešnika su 5-6 puta manji nego troškovi podizanja 1 ha jabuke ili kruške. Prvi prihodi se mogu očekivati u četvrtoj, petoj godini, a u kasnijim godinama prihodi se progresivno uvećavaju.
Prosečan prinos leske je oko 2- 3 000 kg po ha, a vrednost godišnje proizvodnje odnosno održavanja zasada nije velika (u punoj rodnosti prosečni troškovi proizvodnje iznose 2000-2500 eura po hektaru) pa je rentabilnost gajenja leske zadovoljavajuća.